Nyt lovforslag: Enklere regler på vej for erhvervsdrivende fonde

Nyhed
20.11.2025

Er du ansvarlig for en erhvervsdrivende fond – enten som leder eller bestyrelse? Så er der godt nyt til dig. For Erhvervsstyrelsen har netop sendt et lovforslag om ændringer af loven for erhvervsdrivende fonde i høring.

Mads Balsby Wilkens og Per Christensen går på trappe hos HjulmandKaptain

De vigtigste punkter i forslaget, som har betydning for erhvervsdrivende fonde

Vi har gennemgået lovforslaget og samlet de vigtigste punkter for dig, der arbejder med erhvervsdrivende fonde, herunder, så du nemt kan se de nye ændringer.

 

Få hjælp til at styrke dit fondsarbejde

 

Mere fleksibilitet i fondenes beslutninger

  • Civilstyrelsen udgår som godkendelsesmyndighed, og fremover skal fondene ikke længere have Civilstyrelsens samtykke ved ændringer af formål eller ved opløsning. Det bliver i stedet Erhvervsstyrelsen som fondsmyndighed, der godkender.

  • Mindre bureaukrati ved ledelsesbeslutninger: Kravet om at udarbejde mellembalance og vurderingsberetning ved visse dispositioner (for eksempel fusion, opløsning, større transaktioner, ændring af vedtægtsbestemte formål) bortfalder.

  • Bestyrelsen i erhvervsdrivende fonde får fremover mere beslutningskompetence og frihed, men samtidig øges ansvaret. Bestyrelsen skal fremover have et øget fokus på governance, herunder at man løbende sikrer, at beslutninger er veldokumenterede og forsvarlige.

 

Øget gennemsigtighed og ansvar

  • Transaktioner med nærtstående parter skal fremgå tydeligere og mere gennemsigtigt.

  • Revisorer får skærpet oplysningspligt, så bestyrelsen får bedre indsigt i relevante forhold.

 

Markante ændringer i lovgivningen for erhvervsdrivende fonde

Siden 2015 er lovgivningen for erhvervsdrivende fonde blevet ændret markant.

 

Det betyder, at der i dag er en  række nye og skærpede krav til erhvervsdrivende fonde, du som ansvarlig for en erhvervsdrivende fond bør kende til, hvis du og fonden skal være optimalt sikret.

 

Få at vide, hvordan vi kan sikre din fond lige her.

 

Vores advokater er nemlig specialister i fonde, og vi kan rådgive dig i dit fondsarbejde.

 

Du kan få vores hjælp til at gennemgå og opdatere vedtægter, sikre at fondsbestyrelsen har den lovpligtige forretningsorden og hjælpe med at sikre, at fonden overholder anbefalinger om god fondsledelse.

 

HjulmandKaptains anbefaling: Sådan skal du forholde dig lige nu

Du skal ikke gøre noget, og du skal ikke ændre noget i dit fondsarbejde endnu.

Lovforslaget er som nævnt sendt i høring, og vi forventer, at det bliver fremsat i Folketinget i februar 2026. Derefter vil det sandsynligvis træde i kraft den 1. juli 2026.

Vi følger udviklingen tæt, og når vi kender det eksakte indhold af loven, sørger vi for at orientere dig, så du kan nå at reagere i god tid.

Advokat Per Christensen i møde

Få hjælp af HjulmandKaptains specialister i fonde

Har du spørgsmål til fondsarbejde, eller ønsker du rådgivning om, hvordan en ny fondslov kan påvirke din organisation, er du velkommen til at kontakte os for en uforpligtende snak om din situation.

Tilmeld dig
HjulmandKaptains
nyhedsbrev

Få nyheder, invitationer til arrangementer, gode råd og viden om jura inden for de fagområder, der interesserer dig.

 

Tilmeld nyhedsbrev